Zatoka Valdanos

autor: admin | 11 August 2015

Jeden lub kilka dni wakacji trzeba poświęcić na wizytę w zatoce Valdanos. Jest ona położona tylko pięć kilometrów na północny zachód od Ulcinj. Była niegdyś głównym portem piratów Ulcinj i miejscem wielu bitew morskich. Dobrze poinformowani twierdzą, że zatoka kryje szczątki zatoniętych statków z okresu dominacji greckiej i rzymskiej oraz średniowiecza.

Zlokalizowana pomiędzy dwoma wzgórzami Mavrijan i Mendre, Zatoka Valdanos jest prawdziwym rajem drzew oliwnych. Ze względu na fakt, że w zatoce tej rośnie około 80.000 drzew oliwnych, często mówi się, że Ulcinj ma oliwny klimat. W porównaniu do innych zatoczek, jest osłonięta od wiatrów z północy i południa, i przez to często służyła jako schronienie. Zatoka ze wszystkich stron jest otoczony przez gaje oliwne. Niektóre drzewa oliwne pochodzą z czasów starożytnej Grecji, podczas gdy dla większości drzew uważa się, że mają one do 300 lat. Oliwki od zawsze w tych obszarach porównywane były do złota. Oliwa z oliwek z rejonu Ulcinj w amforach i dzbanach była eksportowana kanałami handlowymi do Wenecji, Rzymu, Kairu, Szkoder, Skopje, Dukli i Prizren

Zatoka Valdanos ma długość 5km. Wzdłuż brzegu zatoki jest droga brukowa, która z jednej strony jest przyłączona do autostrady Ulcinj – Bar, a z drugiej jest połączona z ulicami miasta. W południowo-wschodnim rogu zatoki jest mniejsze molo dla łodzi, jachtów i łodzi wiosłowych. Są widoczne ślady starych osiedli, ale do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań archeologicznych. Przy samym brzegu są pozostałości małego kościoła. Lokalni mieszkańcy wierzą, że został on wybudowany przez Greków.

Przylądki, które chronią Zatokę Valdanos nagle opadają i wpadają w głąb morza. Tam znajduje się bardzo pięknie ułożona plaża, pokryta większymi kamieniami. Z tyłu na plaży występuje makia i las sosnowy. Ma ona 600 metrów długości i średnio 20 metrów szerokości. Obok plaży znajduje się restauracja, tereny sportowe i bar na plaży. Ci turyści, którzy ze względu na spokój i przyrodę zdecydują się spędzić część swoich wakacji w Zatoce Vladanos, na pewno będą zadowoleniu, bo obok pływania, opalania, odpoczynku w cieniu 100- letnich drzew oliwnych, można łatwo się dostać na camping, zwiedzić okoliczne przylądki, zbadać całą zatokę, jak prawdziwi archeologowie, speleologowie, botanicy… Korzystając z cienia gajów oliwnych, można pływać w czystej, lazurowej wodzie i zabawić się w antycznego łowcę w poszukiwaniu podwodnych wraków lub podziwiając różnorodny morski świat. Można wybrać się także na Przylądek Mendre, gdzie znajduje się najstarsza latarnia morska w Czarnogórze. W małym domku wykonanym 20 lat temu dla starego latarnika i jego żony, można poznać trochę szczegółów na temat życia latarnika, dowiedzieć się interesujących rzeczy o morzu.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

Komfortowe i atrakcyjne cenowo apartamenty Crikvenica proponuje turystom nawet w wysokim sezonie!