Zabljak

autor: admin | 13 October 2014

Zabljak to małe miasteczko położone w północnej Czarnogórze. Liczy 1937 mieszkańców. Miasto znajduje się w centrum górskiego regionu Durmitor, na wysokości 1456m n.p.m. i jest najwyżej położonym miastem na Bałkanach.

Pierwsza, słowiańska nazwa tej miejscowości brzmiała “Varezina Voda” prawdopodobnie z powodu występowania silnego źródła wody pitnej w pobliżu, co umożliwiło założenie w tym miejscu osady. Później miasto zostało przemianowane na “Hanovi” (oryginalnie “Anovi”), gdyż było to miejsce, w którym odpoczywały karawany. Współczesna nazwa pochodzi z 1870, kiedy to w ciągu jednego dnia rozpoczęto budowę szkoły, kościoła i domu kapitana. Jednak prawie wszystkie oryginalne budynki zostały zniszczone w czasie wojen bałkańskich. Jedynie pozostał stary kościół św. Preobraženje (Przemienienia Pańskiego), zbudowany w 1862 roku jako pomnik zwycięstwa Czarnogóry w walce z Turkami. Kiedy Zabljak stał się miastem, otwarto tu sklepy i kawiarnie. Jako że Zabljak w 1880 roku stał się miastem z rynkiem, jednocześnie uzyskał miano centrum administracyjnego regionu.

Przed II wojną światową, Zabljak było małym miasteczkiem z typową górską architekturą. Jego unikalny charakter zwrócił uwagę turystów z Królestwa Jugosławii, a także z zagranicy, zwłaszcza Włoch (z powodu bliskich powiązań między Czarnogórą i Włochami). Podczas II wojny światowej, Zabljak spłonął prawie do fundamentów. Po wojnie został odbudowany i stał się ośrodkiem sportów zimowych Czarnogóry.

Zabljak jest także centrum turystyki górskiej kraju. Cały obszar gór Durmitor jest chroniony jako park narodowy, i oferuje wspaniałe możliwości zarówno zimowej, jak i letniej turystyki górskiej. Można uprawiać tu narciarstwo – pokrywa śnieżna zalega w Durmitorze około 120 dni w roku. Do najciekawszych tras należy Savin Kuk, Štuoc i Javorovaca. Niezwykle popularny jest także rafting głębokim (1,3km) kanionem rzeki Tara – to drugi najgłębszy na świecie kanion, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Rafting na rzece Tara jest jednym z najbardziej popularnych aktywności turystycznych Czarnogóry. Warunki Durmitoru są odpowiednie dla uprawiania alpinizmu, a okolice miasta pokryte są siecią szlaków turystycznych, idealnych na piesze wędrówki. Wśród głównych atrakcji turystycznych Durmitoru jest także 18 jezior polodowcowych. Największym i najbliżej położonym Zabljaka jest “Crno jezero”. Stoki Durmitoru są również coraz bardziej popularne wśród snowboardzistów.

Jednym z problemów utrudniających rozwój Zabljaka jako głównego regionalnego ośrodka turystyki górskiej to brak dobrej jakości infrastruktury drogowej. Sytuacja poprawiła się nieco w ostatnich latach. Główne połączenie drogowe to droga, która łączy Zabljak z Mojkovacu oraz droga E65, główne połączenie między wybrzeżem Czarnogóry, Podgoricą i północą kraju. Inne istotne połączenia drogowe prowadzą przez Savnik i Nikšić, lub na Podgoricę. Miasto posiada lotnisko (Žabljak Airport), ale najbliższym międzynarodowym lotniskiem jest Podgorica Airport, oddalone o około 170km. Istnieją regularne połączenia busami z Nikšić i Podgoricy, które kończą się na dworcu autobusowym w centrum Zabljak.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

Komfortowe apartamenty Chorwacja oferuje turystom także w mniejszych miejscowościach, zapewniając spokojne i pełne wygody wczasy!

Tanie wakacje Bułgaria gwarantuje wzdłuż całego wybrzeża Morza Czarnego!!