Wynajem samochodu w Czarnogórze

autor: admin | 16 September 2013

Wynajem samochodu podczas wizyty w Czarnogórze jest jednym z najlepszych sposobów, aby odkryć piękno i różnorodność tego kraju. Mały rozmiar Czarnogóry zapewnia możliwość dotarcia niemalże w każde miejsce w ciągu 3-godzinnej podróży. Mówi się, można obudzić się na pięknym wybrzeżu Adriatyku, obiad zjeść na brzegu Jeziora Szkoderskiego, a wieczorem cieszyć się spacerem po górach Czarnogóry. Wynajem samochodu daje swobodę w poruszaniu się i spędzenia wakacji na własnych warunkach. Zwłaszcza podczas pobytu nad morzem, ponieważ wszystkie nadmorskie miasteczka znajdują się w niewielkich odległościach od siebie. Przykładem morze być Zatoka Kotorską, gdzie linia brzegowa jest jak sznur pereł- są tu takie miasta jak Herceg-Novi, miasto Kotor chronione przez UNESCO, z jednym z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznym Starym Miastem, historyczne zabytki związane z morzem jak Gospa od Škrpjela. Miłośnicy przygód decydując się na wynajem samochodu mogą udać się w bardziej odludne regiony, jak górzysta, północna część Czarnogóry, podróżować krętymi drogami, poznać głębokie kaniony, szybkie przełomy rzeczne i wspaniałe góry. Odkryć ukryte tajemnice Czarnogóry. Samochód także pozwala na zwiedzenie Chorwacji. Warto więc zarezerwować tanie noclegi w Chorwacji, tuż przy granicy z Czarnogórą i spędzić naprawdę wyjątkowe wakacje.

Wynajmując samochód, warto wiedzieć o kilku istotnych sprawach. W Czarnogórze nie ma prawdziwej autostrady. Większość dróg jest dwupasmowa tylko z często dodawanym trzecim pasem do wyprzedzania i zazwyczaj drogi te nie mają standardów europejskich. Większość z nich jest kręta i górzysta, więc prędkości powyżej 80km/h są rzadko dozwolone i rzadko bezpieczne. Na otwartej drodze jest ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej. Ograniczenie prędkości w środku miasta, podobnie jak w Polsce, to 50 kilometrów na godzinę. Stosowanie pasów bezpieczeństwa i jazda z włączonymi światłami w ciągu dnia jest obowiązkowe, a korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest zabronione. Drogowskazy stosowane w Czarnogórze są prawie identyczne jak te, które spotyka się w krajach UE. Lokalni kierowcy mają tendencję do szybkiej jazdy i podejmowania niebezpiecznych manewrów. Korki są powszechne w szczytowym okresie sezonu letniego. Piesi notorycznie nie przestrzegają przechodzenia po pasach w każdym mieście Czarnogóry. Kierowcy wydają się być bardzo głośni, więc nie bierz tego do siebie, jeśli jakiś kierowca krzyczy na ciebie. Stacje benzynowe (benzinska pumpa) można znaleźć niemal wszędzie, choć są mniej widoczne w głębi kraju, czy kierując się dalej na północ w kierunku gór. W tych regionach najlepiej zatankować wtedy, gdy ma się na to szansę. Większość samochodów używa teraz benzynę bezołowiową (bezolovni), chociaż diesel (dizel) jest powszechnie dostępny. Ceny paliwa to około 1,10EUR za litr bezołowiowej. Karty kredytowe są akceptowane na większości stacji. Większość stacji paliw jest otwarta od około 7 – 9 rano, istnieje również sporo 24 – godzinnych. Te ostatnie są zwykle zlokalizowane na obrzeżach dużych miast. Policja (policija) jest wszechobecna, więc po prostu upewnij się, że posiadasz wszystkie ważne i istotne dokumenty. Warto pamiętać, że policja nie jest upoważniona do pobierania opłaty za nałożony mandat za wykroczenia drogowe (np. przekroczenie prędkości). Zamiast tego otrzymuje się mandat z blankietem opłaty (zazwyczaj 40-80EUR), który należy opłacić w lokalnym banku lub na poczcie. Upewnij się, że posiadasz ważne prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Jeśli masz wypadek, jesteś prawnie zobowiązany do oczekiwania na przybycie policji.

*Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest wymagane.
* Rozmowy przez telefon komórkowy w czasie jazdy są zabronione.
* Ograniczenia prędkości są ściśle egzekwowane.
* Jazda po spożyciu alkoholu jest nielegalne.

Drogi z Podgoricy do Baru i Niksica są dość dobre i łatwe do jazdy. Drogi z Podgoricy do Budvy przez Cetinje i do Petrovac są w dobrym stanie, ale są to kręte, górskie drogi, które rzadko pozwalają przekroczyć prędkość 70 kilometrów na godzinę. Droga z Podgoricy na północ do Kolasin, a następnie do Zabljak, lub Serbii, jest uważana za niebezpieczne w okresie zimowym, szczególnie przez część kanionu Moraca. Zaleca się, korzystanie z autobusu w zimne i deszczowe dni, gdyż kierowcy autobusów są bardziej doświadczeni i znają drogę. Stara droga z Cetinje do Kotoru to głównie jeden wąski pas drogowy. Droga ta oferuje widoki zapierające dech w piersiach. Trzeba jednak zachować tutaj szczególną ostrożność podczas podejmowania zakrętów, a także ze względu na panujący tu ruch.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy