Wędkowanie w Czarnogórze

autor: admin | 13 October 2014

W Czarnogórze można wędkować zarówno w górskich strumieniach, rzekach i jeziorach (pstrąga i karpia), a także spróbować sił w rybołówstwie morskim u wybrzeży Dalmacji.

Można wynająć łodzie na łowienie ryb w Adriatyku (tuńczyk, ryby psa i miecznika) w okolicach nadmorskich miast, takich jak Budva. Natomiast duże zatoki, jak Zatoka Kotorska, są na tyle zanieczyszczone, że raczej nie oferują zbyt ciekawych gatunków i okazów do łowienia. Rzeka Tara jest szczególnie dobrą lokalizacją do łowienia pstrągów.

Typowa dla czarnogórskich rzek jest ich niewiarygodna przejrzystość. Tara, Ljuča, Lim, Moraca, Mrtvica, Zeta … wszystkie te rzeki są bardzo czyste. Są one jednocześnie rajem dla ryb łososiowatych. Pstrąg potokowy, lipień, głowacica, pstrągi marmurkowe i troć są powszechne w całej Czarnogórze.

Tara, znana jako „Łza Europy” ze względu na czystość swej wody, jest bogata w łososiowate ryby. Najlepszym regionem dla uprawiania rybołówstwa jest teren Parku Narodowego Durmitor i kanion rzeki Tara. W połączeniu z naturalną, dziewiczą przyrodą i pięknymi plażami, wędkowanie w Czarnogórze jest piękną przygodą. Najczęstsze rodzaje ryb:
• pstrąg – przybliżona waga 0,5-5 kg; maksymalnie 10 kg;
• głowacica-15-20 kg; maksymalnie 40 kg,
• lipień- 0,3-2 kg.

Idealnym miejscem dla wędkarzy jest rzeka Mrtvica i kanion, w którym łączy się z rzeką Moraca (kanion ma 8,5 km długości, 1100 m głębokości), do tego dzika przyroda i piękne krajobrazy. Są tu takie same rodzaje ryb, jak na Tarze.

Morača kanion, 38km długości, głębokości 1050m, to bardzo piękne miejsce, ze względu na krajobrazy, florę i erozję, która go stworzyła. Morača należy do basenu Adriatyku i bogata jest w szlachetne (rodzina łososiowatych) gatunki ryb: pstrąg, lipień, głowacica, pstrąg marmurowy.

Park Narodowy Durmitor jest znany z wielu jezior polodowcowych. Crno Jezioro pozostawia niezapomniane wrażenie na każdym odwiedzającym. Jezioro znajduje się na wysokości 1416-1442 metrów. Wędkowanie tylko z przewodnikiem. Jezioro jest bogate w pstrągi.

Park narodowy Biogradska Gora składa się z lasów tropikalnych i jezior. Jezioro Biogradsko jest pochodzenia lodowcowego i znane jest jako najpiękniejsze jezioro na Bałkanach. Leży na wysokości 1094m, ma 1100m długości i 4,5m głębokości. Jezioro jest bogate w pstrąga.

Rzeka Ljuča wpływa do jeziora Plavsko od strony południowej i ma długość 16 km. Jezioro Plavsko znajduje się na północy Czarnogóry na wysokości 950m, o powierzchni 2km2, w kotlinie Prokletije Góry. Rzeka Ljuča jest bogata w pstrągi, głowacice i lipienie. Sezon wędkarski jest od 01.04.-01.10.

Niezwykłe Jezioro Szkoderskie obfituje w różne gatunki ryb. Najlepszy okres ma połowy trwa od maja do marca. Jezioro jest pełne takich ryb, jak: karp, węgorz, pstrąg, w sumie 40 gatunków.

Tuńczyk to najczęściej duży cel połowów na Adriatyku. Oprócz tego można złowić tu tuńczyki błękitnopłetwe, tuńczyki białe, rekiny, mieczniki, jeżowce i dorady. Kwiecień to miesiąc, w którym można dokonywać połowów małego tuńczyka poruszającego się w ławicach. Okres ten oferuje wspaniałe możliwości bogatego połowu. Koniec maja i początek czerwca to sezon polowania na rekina. Początek sierpnia to czas tuńczyka błękitnopłetwego. W tym okresie jest także coraz więcej dorady.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy