Tivat

wpis w: Miasta Czarnogóry | 0

tivatTivat (włoski i wenecki Teodo) to nadmorskie miasto położone na południowym zachodzie Czarnogóry w Zatoce Kotorskiej. Liczy około 9500 mieszkańców. Tivat to także centrum gminy o tej samej nazwie, najmniejszej gminy w Czarnogórze. Miasto leży w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac. Obszar gminy znajduje się na południe od miasta i obejmuje swym zasięgiem Pržno, miejscowość z otwartym dostępem do morza, aż do wioski Radovici. Centralna część, w której znajduje się lotnisko Tivat zlokalizowana jest w dolinie Grbalj. Port lotniczy jest zlokalizowany w pobliżu przesmyku półwyspu Luštica, który w większości należy do gminy Herceg Novi.

Początki Tivatu szacuje się na III wiek p.n.e. Dokumenty świadczą również o tym, że miasto było ważnym ośrodkiem kultu religijnego w XIV i XV wieku. Klasztor Michała Archanioła był siedzibą prawosławnego arcybiskupstwa Zeta. Tivat, najmłodsze z miast w okolicy Zatoki Kotorskiej posadowiono na przestronnym płaskowyżu położonym u podnóża Vrmac. W średniowieczu żyzne ziemie okolic Tivatu należały głównie do najznamienitszych rodów Kotoru, Prčanja i Dobroty. Tutaj znajdowały się ich duże posiadłości, zamki i dworki. Część dziedzictwa rodzinnego majątku Buca, w postaci cudownego dworu mieści obecnie muzea i galerie.
—–
REKLAMA

Wymień stare drzwi na nowe dzięki atrakcyjnej ofercie Drzwi Wrocław – zapraszamy na stronę budus.pl po więcej szczegółów.

Austria apartamenty – tanie i komfortowe noclegi w Austrii. Wynajem nieruchomości wypoczynkowych bezpośrednio u właścicieli!

Bułgaria Last Minute – zaplanuj tanie wczasy w Bułgarii w ostatniej chwili. Nie przepłacaj u biur podróży – u nas masz o wiele taniej!

—–
W XV wieku Tivat był pod protektoratem Republiki Weneckiej. Pod koniec XIX wieku miasto należało do Austrii. W 1889 roku Austriacy wybudowali Arsenał Marynarki Wojennej, który w późniejszych latach funkcjonował jako baza wojskowa wojska Czarnogóry. Obecnie, kanadyjski biznesmen Peter Munk, finalizuje negocjacje zakupienia Arsenału i przekształcenia go w wakacyjny kurort oraz wybudowania dużego portu jachtowego o nazwie „Porto Montenegro”.

Na początku roku 1971 port lotniczy Tivat wybudował nowoczesny pas startowy i od tamtej pory unowocześniany stanowi istotne znaczenie dla zagranicznego ruchu lotniczego. Potencjał turystyczny Tivatu nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Zatoki w pobliżu Prevlaki, jak również miejscowości Żupa i Kalimanj, zapewniają doskonałe warunki do budowy portów i klubów żeglarskich. Już dzisiaj, Tivat stanowi interesujące miejsce dla żeglarzy.

Choć jest najmłodszym miastem w regionie Zatoki Kotorskiej, Tivat posiada dużo ciekawych i atrakcyjnych propozycji dla turystów. Renesansowy Letni Dom Buca w centrum miasta, Ostrvo Cvijeca (Wyspa Kwiatów), z zabytkami sakralnymi, Gornja Lastva- stare jądro osady położone na wysokości 300 m, wspaniała piaszczysta plaża w Plavi Horizonti i wyspa Sveti Marko to najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne w okolicy Tivatu. W samym mieście znajduje się naturalny port Kalimanj. Tivat to także jedyna miejscowość na czarnogórskim wybrzeżu z lotniskiem. Odbywają się tu również liczne imprezy kulturalne, takie jak „Bocce Olimpiad” i „Summer Fest”. Liczne hotele i duży wybór prywatnych kwater zapewnia noclegi dla odwiedzających turystów. Osada turystyczna „St Marco „, zbudowana na potrzeby „ The Parisian Mediterranean Club” (Club Med), jest z pewnością sporą atrakcją. Składa się z około stu domków, położonych w naturalnym otoczeniu pełnym zieleni. Tivat posiada piękny ogród botaniczny dzięki marynarzom, którzy sprowadzali liczne gatunki egzotycznych drzew i roślin ozdobnych z podróży po świecie. Z Lepetane, które jest częścią Tivatu, promem samochodowym można dostać się na zachodnią stronę Herceg-Novi.

Tivat połączony jest zresztą Czarnogóry dzięki autostradzie adriatyckiej- dwupasmowej drodze, która przebiega wzdłuż wybrzeża. Prom kursuje na linii Kamenari – Lepetane. Port lotniczy Tivat obsługuje liczne międzynarodowe loty, a w sezonie przyjmuje dodatkowo dziesiątki samolotów czarterowych.