Rzeki Kucke Planine

autor: admin | 3 November 2014

Rzeka Cijevna (Cem, Cemni po stronie albańskiej) jest lewym dopływem rzeki Morača. Źródła Cijevny znajdują się na zachód od Góry Trojan (2183m) w łańcuchu górskim Proletije. Rzeka płynie w kierunku południowo- zachodnim. Po przekroczeniu granicy, już na terenie Czarnogóry i osiągnięciu Suka Mizdrakut (1144 m), Cijevna tworzy kanion o wysokich i stromych zboczach. W dalszych, zachodnich odcinkach koryto staje się szersze, a jego brzegi są coraz niższe, aż do miejsca, gdzie Cijevna wpływa na równinę Zeta, blisko miejscowości Dinoša, kilka kilometrów na południowy wschód od Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Stąd rozpoczyna się kolejny bardzo atrakcyjny fragment, gdzie Cijevna „wycina” koryto w poziomych, niskich płytach skalnych w równinie (Ćemovsko Polje-pole), tworząc miniaturowy kanion, rodzaj pół-otwartej rury ziemnej. Pomimo tego, że równinq Zeta jest bardzo gorącym miejscem w okresie letnim, wody rzeki Cijevna pozostają bardzo zimne przez cały rok. Na większości jej długości woda nadaje się do spożycia.

Mala Rijeka jest także lewym dopływem rzeki Morača (wpada do niej w miejscowości Bioče). “Mala Rijeka” oznacza “małą rzekę”. Na większości jej długości koryto to niezwykły kanion wciśnięty pomiędzy góry Vjetrenik (zachodnia strona) i góry Kucka Krajina (wschodnia strona). Górne części jej koryta otrzymują dużo świeżej wody z gór w rejonie Vasojevići klanu (okolice gór Komovi, na północ od regionu Kuci). Natomiast dolne części Małej rijeki wysychają w lecie i większość wód przepływa pod powierzchnią, stanowiąc podziemny fragment rzeki. Wiosną, podczas topienia śniegu Mala Rijeka bardzo zwiększa ilość niesionych wód, powodując silne dopływy wód rzeki do Morača. Rzeki i źródła w okolicy są bardzo zimne, osiągając około 5°C, przy średniej. Zachodnie brzegi Malej Rijeki w okolicach góry Vjetrenik należą do klanu Bratonožići. Jest to jedna z najbardziej zacofanych części Czarnogóry, głównie z powodu trudnego, skalistego terenie, nie nadającego się do rolnictwa. Takie warunki sprawiają, że życie jest tu bardzo trudne dla miejscowych ludzi. W tej okolicy, Mala Rijeka przecina starą drogę, prowadzącą z doliny Zeta w głąb lądu, która przez długi czas stanowił jedyne ważne połączenie z Czarnogóry do obszaru Sandžak, Kosowa i centralnej Serbii.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

Przepiękna Czarnogóra nieruchomości na sprzedaż oferuje w najbardziej urokliwych zakątkach!

Natomiast niedrogie i wygodne apartamenty Chorwacja zapewnia turystom zarówno w znanych kurortach, jak i mniej popularnych ośrodkach!