Porty lotnicze Czarnogóry

autor: admin | 16 September 2013

Lotnisko Podgorica

Lotnisko Podgorica

Czarnogóra ma dwa międzynarodowe lotniska – jedno ok. 8 km od stolicy kraju, Podgoricy i drugie w pobliżu Tivatu, na wybrzeżu.

Port Lotniczy Podgorica Airport ( IATA: TGD , ICAO : LYPG ) jest międzynarodowym portem lotniczym, położonym 11 km na południe od Podgoricy. Jest to także główny ośrodek Montenegro Airlines. Jest to jedno z dwóch lotnisk publicznych w Czarnogórze,drugim jest lotnisko Tivat. Oba są obsługiwane przez państwową firmę Porty Lotnicze Czarnogóry (Aerodromi CRNE Gore ). Lotnisko przez mieszkańców jest czasem nazywane Lotnisko Golubovci, jako że miasto Golubovci jest w bliskim sąsiedztwie. Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych w 2007 roku uznała Podgoricę za najlepsze lotnisko obsługujące poniżej 1.000.000 pasażerów. Kod IATA lotniska to wciąż TGD, ponieważ Podgoricę nazywano Titograd (po Josipie Broz Tito) w latach 1946- 1992, w którym to czasie lotnisko zostało otwarte. Lotnisko obsługuje loty krajowe w obrębie Czarnogóry, jak również loty międzynarodowe. Ponieważ dwa główne lotniska Czarnogóry dzieli tylko 80 km od siebie, nie są prowadzone regularne pasażerskie loty krajowe. Loty krajowe zostały zredukowane do lotów czarterowych i lotnictwa ogólnego, a zaplanowany ruch powietrzny jest ruchem międzynarodowym. Są prowadzone codziennie regularne loty do różnych miejsc w Europie. W sezonie letnim jest wiele lotów czarterowych oraz połączeń lotniczych do różnych większych miast na świecie. Loty na lotniska w Belgradzie tradycyjnie stanowiły większość ruchu, ale cały czas on maleje. VIP i taksówki lotnicze Vektra Aviation , Di Air i OKI to główne linie lotnicze obsługiwane przez lotnisko. Serbski VIP, linie lotnicze Air Pink i Prince Aviation także korzystają z tego portu lotniczego.

Ponieważ ruch powietrzny w Czarnogórze odnotował gwałtowny wzrost w ostatnich latach, “stary” terminal pasażerski, czyli mały, jednopiętrowy budynek, z jedną międzynarodową i jedną krajową salą odlotu, stał się niewystarczający. Doprowadziło to do utworzenia nowego terminalu. Nowy terminal pasażerski ( 5500 m²) otwarty został 14 maja 2006 roku. Ma osiem odpraw i dwie bramy przyjazdu, i jest w stanie obsłużyć do 1 mln pasażerów rocznie. Budynek główny terminalu to nowoczesna konstrukcja z aluminium i szkła, wyposażona w zaawansowane rozwiązania architektoniczne, takie jak pośrednie oświetlenie w całym budynku. Od momentu otwarcia powstał tu outlet Costa Coffee, dwa sklepy gazetowe, sklep wolnocłowy, biura wynajmu samochodów, oddział banku CKB. Choć lotnisko jest ma rangę lotniska niskiego ryzyka, badania bezpieczeństwa wyraźnie wzrosły od czasu wprowadzenia nowego terminalu. Środki bezpieczeństwa i monitoringu, które są standardem w europejskich portach lotniczych są stosowane także na tym terminalu. Stary budynek terminalu jest obecnie wykorzystywany przez personel medyczny, centrum szkolenia Portów Lotniczych Czarnogóry, biuro rzeczy zagubionych, biura linii lotniczych, salon dla VIP-ów i hol dla konferencji prasowych. Został on całkowicie odnowiony i otwarty w dniu 15 września 2009.

Lotnisko Podgorica jest dostępne z drogi Podgorica – Bar ( E65/E80 ) poprzez krótki objazd. Odcinek tej drogi, z Podgoricy do lotniska, został zaktualizowany do standardu drogi ekspresowej. Jazda samochodem od centrum miasta do lotniska trwa zwykle mniej niż 15 minut. Wraz z budową tunelu Sozina, lotnisko położone jest około 40 km od głównego portu Czarnogóry, Baru, także lotnisko coraz bardziej zaspokaja potrzeby miast położonych na południu czarnogórskiego wybrzeża. Publiczny transport do i z lotniska jest obsługiwany za pomocą autobusów i taksówek .

Lotnisko Podgorica jest głównym międzynarodowym portem lotniczym Czarnogóry. Położone jest 12 km na południe od Podgoricy. Jest siedzibą narodowego przewoźnika Czarnogóry, linii lotniczych Montenegro Airlines. Z lotniska do centrum Podgoricy można dostać się biorąc minibus, który zwykle czeka przed terminalem. Taksówki do centrum są droższe, zwykle do 15EUR. Z centrum miasta (Republic Place) na lotnisko, taksówka kosztuje 5-6EUR. Jedną z rzeczy, o której warto wiedzieć to brak połączeń autobusowych z lotniska na wybrzeże. Dlatego, jak tylko opuszcza się terminal, zostaje się otoczonym przez chłopaków z pytaniem, czy potrzebna jest taksówka. Hotele w Kotorze oferują transfer na i z lotniska w wysokości 70-80 EUR, więc jeśli ktoś zaproponuje nam przejazd za 120 EUR nie warto z niego korzystać.

Port Lotniczy Tivat ( IATA: TIV , ICAO : LYTV ) jest to międzynarodowe lotnisko położone 4 km od centrum miejscowości Tivat. Jak już wspominaliśmy, dwa główne lotniska Czarnogóry dzieli tylko 80km od siebie, więc nie istnieją regularne pasażerskie loty krajowe. W 2011 r. lotnisko w Tivacie obsłużyło 647.169 pasażerów, wykazując, iż ruch pasażerski wzrósł o 19,4% i stanowi największy wzrost wśród krajów byłej Jugosławii. Port Lotniczy Tivat w klasyfikacji ICAO jest przypisany do kategorii 4D, gdyż jest to jeden z najtrudniejszych międzynarodowych lotnisk do lądowania ze względu na jego lokalizację w Zatoce Kotorskiej. Lotnisko Tivat położone jest tuż obok miejscowości Tivat, na wybrzeżu Adriatyku, o około 20 km na północny- zachód od miasta Budva (jedno z najbardziej popularnych centrum turystycznych w tej części Adriatyku). Bez względu na to, czy samolot podchodzi do lądowania z północno- zachodniej strony Boki Kotorskiej czy z południowego wschodu, równolegle do miasta Budva, to wymagane są od pilotów wysokie kwalifikacje i maksymalna koncentracja. Lądowanie jest trudne i niebezpieczne ze względu na wiele wysokich wzgórz otaczających lotnisko, a także ze względu na bardzo częste i silne boczne wiatry wiejące od gór, a także od morza.

W okresie letnim to lotnisko jest wykorzystywane przez wiele linii lotniczych, organizujących loty czarterowe dla turystów. Przez cały rok lotnisko obsługuje loty m.in. z Belgradu i Moskwy, jednak ponad 80 % ruchu koncentruje się w okresie letnim wraz z wprowadzeniem lotów sezonowych i czarterowych.

Lotnisko Dubrownik w Chorwacji jest oddalone zaledwie pół godziny jazdy od granicy z Czarnogórą i przybrzeżnego miasta Herceg -Novi. Jest obsługiwany przez wiele dużych linii lotniczych, zatem może stanowić dobre rozwiązanie dla turystów preferujących podróże.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy