Park Narodowy Biogradska Gora

autor: admin | 13 October 2014

Biogradska Gora to las i jednocześnie park narodowy w Czarnogórze, w gminie Kolasin. Biogradska Gora znajduje się w górzystym regionie Bjelasica, w centralnej części Czarnogóry pomiędzy rzekami Tara i Lim, i otoczony jest przez trzy gminy: Kolasin, Berane i Mojkovacu. Park posiada powierzchnię 54km². Podstawowymi elementami Parku są: nietknięty las, górskie stoki i duże szczyty o wysokości ponad 2000 metrów, sześć jezior polodowcowych, z czego pięć znajduje się na wysokości 1820 metrów, a jedno – Jezioro Biogradsko to łatwo dostępne jezioro, nisko położone, przy samym wejściu do parku. Źródła i strumienie przecinają scenerię Biogradskiej Gory, zielone łąki i czyste jeziora odznaczają się na tle stuletnich lasów. Park znany jest jako unikalny regionu geomorfologiczny i jako taki jest atrakcyjny dla badań naukowych. Siedziba parku znajduje się w miejscowości Kolašin. Park narodowy obfituje w dziedzictwo kulturowe i historyczne, na które składają się zabytki sakralne, budynku narodowe i stanowiska archeologiczne. Znajdują się tu liczne, autentyczne budynki tradycyjnej architektury zarówno w obrębie pastwisk, jak i wsi posadowionych obok dziewiczych lasów pasma górskiego Bjelasica.

Chociaż jest to najmniejszy z czterech parków narodowych w Czarnogórze, Park Narodowy Biogradska Gora zawiera wielką różnorodność flory i fauny. Istnieje tu 26 różnych siedlisk roślin z 220 gatunkami roślin, 150 gatunkami ptaków i 10 gatunkami ssaków. W parku znajduje się 86 gatunków drzew i krzewów. W wodach parku występują trzy rodzaje pstrąga i 350 rodzajów owadów. Tym, co sprawia, że park narodowy jest tak unikalny, to dziewiczy las, Biogradska Góra (16km²) z drzewami, które mają ponad pięćset lat. W samym sercu puszczy Biogradska jest Jezioro Biogradsko, największe polodowcowe jezioro w parku narodowym. Najczęstsze gatunki drzew występujące wokół jeziora to buk zwyczajny, klon, jawor i jesion wyniosły, a na stokach buk i jodła. Biogradska Gora został ogłoszony parkiem narodowym w 1952 roku zaledwie sześć lat po ogłoszeniu Yellowstone, pierwszego na świecie parku narodowego.

Jezioro Biogradsko znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Biogradska Gora, na wysokości 1094 metrów. Jest to największe i najbardziej atrakcyjne jezioro z 6 jezior polodowcowych rozrzuconych po parku narodowym. Ma powierzchnię 228.500m² i średnią głębokość 4,5m. Maksymalna głębokość wynosi 12,1m. Jezioro ma 870 m długości i 261m szerokości. Stały dopływ wody zapewnia rzeka Biograd, a odpływ stanowi Jezerstica.

Najbardziej popularne formy wypoczynku na terenie parku to alpinizm, wędrówki i zwiedzanie. Przez park poprowadzono ścieżki o różnych długościach. Niektóre z nich prowadzą wyłącznie przez park, inne zaprowadzą Cię na najbliższe szczytów. Przy wejściu do parku należy uiścić opłatę w wysokości 2,00EUR. Opłata za postawienie dużego namiotu wynosi 5,00EUR, a małego namiotu 3,00EUR. Ponadto istnieje możliwość wynajęcia łodzi na jeziorze Biogradska do 5,00EUR za godzinę.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

Nasz serwis abierto.pl to interesująca baza zagranicznych nieruchomości na sprzedaż i poradnik dla każdego, kogo interesuje inwestowanie w zagraniczne nieruchomości!