Kucka Krajina

autor: admin | 31 October 2014

Kucke Planine to prawie nietknięty, dziewiczy i cichy obszar. Region nazywany Kucka Krajina lub czasami Žijovo (rejon Kuci – klanu Czarnogóry), położony jest na północny-wschód od Podgoricy, stolicy Czarnogóry, przy granicy albańskiej. Jest jednym z niezbyt znanych klejnotów czarnogórskich Dynarów. W rzeczywistości jest to ogromny krasowy płaskowyż (povrs), z którego grupy szczytów lub pojedyncze szczyty górskie nagle wyrastają. Choć niektóre źródła Czarnogóry uważają tę grupę za zachodnią kontynuację gór Prokletije (niektóre dokumenty rządowe Czarnogóry nawet nazywają je Kučke Prokletije, Prokletije Kuci), kolejne źródła z innych szkół geograficznych i klubów wysokogórskich zachowują nazwę Prokletije tylko dla centralnej części Prokletije.

Dlatego też przedstawiamy tutaj Góry Kuci jako odrębną grupę, część regionu czarnogórskiej, wysokiej, krasowej povrsi i brda (wysokie góry i płaskowyże). Wzdłuż jego zachodniej strony granicę wyznaczają rzeki Moraca i Mala Rijeka i droga Podgorica – Lijeva Rijeka – Verusa. Rzeka Cijevna i ogromna dolina rzeki Zeta stanowią południowe i południowo- zachodnie pogranicze Kucka Krajina.

Na wschód, obszar rozciąga się wzdłuż szczytów czarnogórsko-albańskiej granicy i mniejszych grzbietów należących do Albanii i wreszcie, od strony północnej pierwszym sąsiadem Kucka Krajina jest grupa górska Komovi. Góry rejonu Kuci połączone są z centralną Prokletije z ich północno- wschodnimi stokami – począwszy na wschód od góry Vila i jeziora Rikavačko.

Po północnej stronie góry Kuci są połączone z grzbietem górskim Komovi i Planinica-Mojan. Fizyczne cechy Kučka Krajina pokazują liczne ślady zlodowacenia. Najwyższym szczytem Gór Kucka Krajina jest Surdup z wysokością 2184m n.p.m. Istnieje ponad 15 szczytów wyższych niż 2000 metrów. Ponieważ szczyty gór wyrastają z pofałdowanego, wysoko położonego płaskowyżu, nie zawsze dają poczucie takiej wysokości. Ale mimo fałszywego poczucia ich realnej wysokości pokazują pełną wysokogórską geomorfologię – ostre szczyty, grzbiety polodowcowe, lodowe przepaści, jeziora i doliny. Szeroki lodowiec rozciągał się na płaskowyżu Kucka Krajina w starszym okresie geologicznym o grubości do 200 metrów.

Większość regionu jest bezdrzewna (jedynie część północna), wspaniała mieszanka dzikiego krasu i struktur polodowcowych w połączeniu z zielonymi pastwiskami trawiastymi.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

Komfortowe i niedrogie apartamenty Czarnogóra oferuje na wakacje pełne wrażeń!

Interesujące oferty wynajmu samochodów znajdziesz na globalrental.pl!