Kotor

autor: admin | 11 June 2013

Kotor

Kotor

Kotor to nadmorskie miasto w Czarnogórze. Znajduje się w najbardziej zacisznej części Zatoki Kotorskiej. Miasto liczy 13,5 tysiąca mieszkańców i jest centrum administracyjnym gminy Kotor. Stary, śródziemnomorski port Kotor, otoczony imponującymi murami miejskimi zbudowany przez Izbę Nemanjic, jest bardzo dobrze zachowany i został objęty ochroną UNESCO. W latach 1420- 1797, Kotor i jego okolice były pod panowaniem Republiki Weneckiej. Wpływ Wenecjan jest do dziś widoczny w architekturze. Boka Kotorska (Zatoka Kotorska), jedna z najbardziej urozmaiconych części Adriatyku jest czasami nazywana najbardziej na południe wysuniętym fiordem w Europie, choć w rzeczywistości jest zanurzonym w morze kanionem rzecznym. W ostatnich latach, Kotor odnotowuje stały wzrost turystów, których przyciąga zarówno naturalne piękno Zatoki Kotorskiej oraz Stare Miasto w Kotorze.

Stare Miasto w Kotorze (Kotor Stari Grad) jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Morza Śródziemnego. Udało się zachować jego pierwotną postać, typową dla miast z okresu między XII a XIV wiekiem. Asymetryczna struktura wąskich ulic i placów, w połączeniu z licznymi cennymi zabytkami architektury średniowiecznymi sprawiły, że Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziedzictwo kulturowe tego miasta jest wzbogacone o unikalne style architektoniczne i atmosferę jego otoczenia. System fortyfikacji Kotoru, która chroni go od morza, to obecnie mur o długości 4,5km, 20m wysokości i 15 m szerokości, i jest uważany za jedną z największych historycznych atrakcji na świecie. Czytając liczne relacje z podróży po Czarnogórze widać, jak bardzo miasto imponuje turystom swoim wyglądem, zabytkami i niezwykle malowniczym położeniem.

Kotor jest głównym turystycznym kierunkiem Czarnogóry. Ze swoją najlepiej zachowaną średniowieczną starówką w rejonie Adriatyku, stanowi cel wszystkich, którzy uwielbiają zabytki i historyczne miejsca. Wśród nich są takie obiekty jak Katedra św Tryphona i wysepka Gospa od Škrpjela u wybrzeży miasta Perast. Nocne życie to kolejny aspekt przyciągający turytów do tego miasta. Stare Miasto jest pełne pubów, tawern i kawiarni, a znakomite kluby nocne w Kotorze znane są na całym wybrzeżu. Letnie imprezy, takie jak Letni Karnawał czy Bokeljska Noc, są odwiedzane przez tysiące turystów. Są to najczęściej odwiedzanym happeningi w Czarnogórze w okresie letnim, z ponad 30.000 osób bawiącymi się w Kotorze podczas Letniego Karnawału. Kotor nie jest zbyt ciekawym miejscem do opalania i zażywania kąpieli morskich, ze względu na fakt, iż nie występują tu piaszczyste plaże, a woda nie jest zbyt czysta w tej części Zatoki Kotorskiej. Jednak wystarczy przejechać autem nie całe niż pół godziny, by dostać się do najpiękniejszych plaż położonych na Riwierze Budvy.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy