Jezioro Sasko

autor: admin | 11 August 2015

Jezioro Sasko znajduje się w okolicach Ulcinj. Jezioro jest wyjątkowe ze względu ma swoje piękno; woda jest przejrzysta i spokojna, ale również bardzo bogata w ryby. Powierzchnia jeziora Sasko wynosi 364ha. Otaczająca przyroda charakteryzuje się różnorodną florą i fauną. Obok występowania trzciny i wierzby, jezioro jest unikalną rezydencją różnych ptaków. Na wyspie jeziornej iw okolicy znajduje się 240 różnych gatunków ptaków. Stali mieszkańcy jeziora Sasko to bociany, czaple, dzikie gęsi, kormorany. Poruszając się po jeziorze drewnianymi lub plastikowymi barkami czy też kajakami, można obserwować piękno jeziora Sasko i jego okolic. Najprostszym sposobem na dotarcie do Jeziora Sasko jest skorzystanie z taksówki lub dojazd własnym samochodem. Można zawsze wynająć auto. Podobnie jak wynajem samochodu Włochy oferują w większości turystycznych miast, tak i w Czarnogórze nie ma większych problemów ze znalezieniem agencji wypożyczającej auta..

W kolorowe otoczeniu Ulcinj okresu zimowego odbywają się polowania na słonki. Najczęściej to właśnie te ptaki są powodem przyjazdu wielkiej liczby myśliwych z Włoch nad jezioro Sasko. Szczególnie dobrze widoczne są miejsca zamieszkania i przebywania ptaków wędrownych przy powierzchni wody w miejscu zwanym Sonanski bazen i gęstym zagajniku wokół niego. Liczne ptaki wędrowne zatrzymują się na jeziorze Sasko, by odpocząć podczas ich długiej podróży do południowych obszarów. W okresie tym można spotkać tu ornitologów ze wszystkich części Europy, którzy przyjeżdżają tu obserwować ptaki, robić zdjęcia i nagrywać filmy. Nad jeziorem Sasko znajdują się pozostałości miasta Svac, dziś “martwego miasta”, które w zamierzchłej przeszłości zostało zdobyte przez Mongołów. Svac znany był ze względu na 365 kościołów, czyli tyle, ile dni w roku.

W pobliżu jeziora znajduje Rzeka Bojana. Po szalonej nocy spędzonej w restauracjach Ulcinj, kawiarniach lub po pięknie spędzonym dzień na plażach Ulcinj proponujemy wybrać się na ryby. W delcie rzeki Bojana, w miejscu wpływania jej do morza, odbywa się łowienie ryby “lica”, wielkiego drapieżnika. Czasem ich waga może osiągać nawet 20kg. Na rzece Bojana i na Porto Milena widać liczne “calimeras”. “Calimeras” to stare domy z urządzeniami dla konkretnego sposobu łowienia ryb, który skutecznie prowadzony jest do dziś w tej okolicy.

Jeśli nie jesteś rybakiem, a masz ochotę na rybę, to u ujścia rzeki Bojana masz szeroki wybór restauracji rybnych na wodzie, w których można spróbować różnych specjalności morskich, ryb, krabów, małży…

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy