Jeziora w Kucka Krajina

autor: admin | 31 October 2014

Jezioro Bukumirsko, wraz z centralną grupą Gór Kucka Krajina w tle, jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej malowniczych scenerii w okolicy. Jezioro znajduje się przy drodze z Katun Mokro do Brskut lub do Ubli, na wysokości 1440m n.p.m. Jezioro ma 210m długości, 130m szerokości i głębokość 13-16 m. Długość brzegu to 585m, natomiast powierzchnia wynosi 1982m2. Jezioro jest pochodzenia polodowcowego. Jego wody są domem dla obfitej roślinności wodnej. Jednym z najbardziej znanych endemicznych mieszkańców tego jeziora był triton – gad, który wygląda jak mały krokodyl. W pobliżu jeziora jest katun Jezera i katun Popovica. Jezioro jest popularnym, zwłaszcza w lecie, miejscem biwakowym. Północna strona jeziora jest skalista, a południowa jest bardziej delikatna i pokryta roślinnością. Jezioro jest również wykorzystywany jako miejsce pojenia dla zwierząt w okresie letnim. Wody z jeziora są jasne i przejrzyste – widoczność do 4 metrów.

Obok Bukumirsko, 5-10 minut spacerem od niego, znajduje się Dugacko jezioro, zwane również “Malo” Bukumirsko jezero. Jest to okresowy staw, o długości 200m, obok chaty Ivanovica (rodziny) w Katun Jezero. Jezioro jest obecne w okresie obfitości wody, zwłaszcza podczas topnienia śniegu. Następnie wczesnym latem wysycha.

Największym jeziorem w górach Kucka krajina jest jezioro Rikavacko – długość 525m, 230m szerokości i 14m głębokości. Znajduje się między obszarem Sirokar, a górą Vila (2093m n.p.m.). Potoki wody z okolicznych gór zaopatrują go w dużą ilość wody. Jezioro jest głównie pochodzenia polodowcowego, ale były też wpływy tektoniczne występujące w jej kształtowaniu. Można do niego dostać się w 30 minut stromą drogą z Sirokar Ljakovica lub od południa z Katun Korita. Obok jeziora jest katun Rikavac (1403 m). Jezioro jest bardzo blisko albańskiej granicy – tylko kilkaset metrów od niej. Znane jest także wśród wędkarzy ze względu na występowanie pstrągów.

Jezioro Jezerce, a właściwie staw, położony jest pomiędzy górami Treskavac i Surdup. Dokładne położenie tego stawu jest dolinie Jezerce, na płaskowyżu, na wysokości 1867m n.p.m. Jest jednym z początkowych punktów, gdzie schodzą lodowce z gór poprzez doliny, na wschód w kieruku Bukumirsko jeziora, a na zachód do Bljusturni.

Jezioro Nenze to bardzo małe, piękne, stałe jezioro, położone na południowy zachód od jeziora Rikavacko. Dostępne szlakami prowadzącymi na szczyt Vila i katun Studenica.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy

The holiday homes Montenegro are great solution for inexpensive accommodation!