Góry Orijen

autor: admin | 11 June 2013

Orijen

Orijen

Orijen to wapienne pasmo Gór Dynarskich Morza Śródziemnomorskiego występujące na terenie Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Najwyższym szczytem jest Zubački kabao o wysokości 1894 m n.p.m. Masyw Orijen leży na północny-zachód od Risanu w Zatoce Kotorskiej (Boka Kotorska).

Z miasta Risan, gdzie znajdują się kwatery w cenach podobnych, a nawet niższych, jak komfortowe i tanie apartamenty w Bułgarii, położonego w najgłębszej części zatoki, można utwardzoną, prowadzącą wieloma serpentynami drogą dotrzeć na około 1600 m npm. Na głównym szczycie Orijen, okolicznych grzbietach i płaskowyżach widoczne jest działanie czwartorzędowych zlodowaceń. W epoce lodowcowej długie doliny lodowcowe schodziły z Orijen do Zatoki Kotorskiej. Lodowce również ukształtowały postrzępione szczyty i grzbiety. Zlodowacenia i kras utworzyły wyjątkową scenerię nadmorskiego regionu Czarnogóry. W basenie Morza Śródziemnego jest jeszcze tylko kilka miejsc wykazujących podobne ukształtowanie i zjawiska. Przyrodniczy i kulturowo-historyczny region Kotoru jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on obszar między Orijen i Lovcen, włączając wszystkie małe miejscowości w zatokach Risan i Kotor z ich naturalnym otoczeniem.

Ze swoim naturalnym portem Zatoka Kotorska została zasiedlona tysiące lat temu. Ilirowie i Grecy skolonizowali wybrzeża około 400 roku p.n.e i założyli osady, w miejscu których stoją dzisiejsze porty Risan (Rhizon) i Kotor (Cattaro). Ze względu na brak wody pitnej, wysokie góry nigdy nie były gęsto zaludnione.
Orijen to góry blokowe, które zostały wypiętrzone nad zatokę Kotorską. Górują także nad płaskowyżem krasowym otaczającym Orijen.

Są one położone na jednym z najwilgotniejszych wybrzeży Europy. Śnieg łatwo gromadzi się na krasowych płaskowyżach, w czerwcu jeszcze gdzieniegdzie widać połacie śniegu w zacienionych miejscach pod szczytami. Narciarstwo jest tu możliwe, aczkolwiek nie ma tu zbyt rewelacyjnych warunków i brakuje odpowiedniej infrastruktury. Orijen jest za to niezwykle istotnym celem wędrówek. Trzy górskie chaty zapewniają podstawowe zakwaterowanie. Orijen obejmuje powierzchnię około 400km² i biegnie na długości 25km z Hercegowiny na zachodzie po Czarnogórę na wschodzie.

Pasmo Orijen składa się z czterech wysokich płaskowyżów krasowych, podzielonych grzbietami górskimi. Trzy grzbiety zderzają się na Zubački kabao, najwyższy punkt Orijen. Łańcuchy górskie są ułożone do najwyższych na północy od wybrzeża Morza Śródziemnego, rozdzielone przez płaskowyże .
Kolejne, odseparowane płaskowyże to Krivošije na wschodzie, Bijela gora na północy oraz Dobri do i Vrbanj na zachodzie. Tylko nieliczne wioski znajdują się w ich okolicach, zatem trudno będzie tu znaleźć kwatery w górach na wynajem. Grahovo, Dragalj, Vrbanj, Krusevica i Grabalj są ważne dla użytkowania rolniczego i są połączone jedynymi w krasie liniami komunikacyjnymi.
Występujący tu kras jest jedną z największych atrakcji turystycznych- występują w nim liczne jaskinie, zachwyca niezwykłymi i imponującymi formami geomorfologicznymi. Jest to także uwielbiana lokalizacja przez wspinaczy skałkowych.

Komentowanie wyłączone.

Ostatnie wpisy