Czarnogóra http://www.naszaczarnogora.pl Wakacje, wczasy, apartament i noclegi w Czarnogórze Wed, 25 May 2016 11:54:16 +0000 en hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.0 Park Narodowy Lovcen http://www.naszaczarnogora.pl/park-narodowy-lovcen http://www.naszaczarnogora.pl/park-narodowy-lovcen#comments Wed, 25 May 2016 11:54:16 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=143 Park Narodowy Lovcen to obszar położony w pobliżu Cetinje. Jego powierzchnia wynosi 6400ha i zdominowany jest przez góry Lovcen oraz Mauzoleum Njegosza. Góra Lovcen charakteryzuje się dwoma szczytami – Stirnovik o wysokości 1749m n.p.m. i Jezerski o wysokości 1657m n.p.m. Na Lovcen warto wybrać się spędzając wakacje w Kotorze – droga z tego miasta prowadzi serią serpentyn, a każdy zakręt oferuje niesamowite widoki w dół.

Lovcen posiada wyjątkowe cechy biologiczne, geograficzne i turystyczne. Charakteryzuje ją wyjątkowość zjawisk geograficznych, bogactwo flory i fauny, a także liczne kaniony i jaskinie. Występuje tu 1158 gatunków roślin. W Ivanova Korita, będącego częścią parku, który leży na wysokości 1200m n.p.m., znajduje się kilka obiektów turystycznych przeznaczonych do rekreacji.

Dzięki nowoczesnej drodze prowadzącej z Cetinje do Ivanova Korita i Mauzoleum Njegosza, park jest łatwo dostępny zarówno latem, jak i zimą. Oprócz pięknej przyrody, jest tu wiele zabytków do zwiedzania, stare wioski, drewniane domki, Kościół Świętego Przemienienia Pańskiego. Najwspanialszą atrakcją Parku Narodowego „Lovcen” jest mauzoleum Njegosza zbudowane w 1974 roku.

Wejście do Parku w sezonie letnim jest płatne. Cena biletu wynosi 1EUR za samochód. Koszty wejścia dla mauzoleum Njegosza to 2EUR dla dorosłych i 1EUR dla dzieci. W sezonie letnim, w parku, są także organizowane tradycyjne, czarnogórskie imprezy. 13 lipca odbywa się Viteske Igre – zawody sportowe w rzucaniu kamieniem, bieganiu, czy strzelaniu. W małym domku (eko koliba) obok drogi można skosztować tradycyjnej, wędzonej szynki (pršut) lub brandy z białego winogrona (rakija).

Park Lovcen przyciąga amatorów trekkingu oznaczonymi trasami górskimi. Wszystkie rozpoczynają się w Ivanova Korita, centrum parku. Czerwone i białe kropki prowadzą przez najpiękniejsze krajobrazy w parku.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/park-narodowy-lovcen/feed 0
Zatoka Kotorska http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-kotorska http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-kotorska#comments Wed, 25 May 2016 11:50:42 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=141 Zatoka Kotorska to jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko Czarnogóry, ale całej Europy. Podzielona jest na cztery mniejsze części: zatokę Herceg-Novi, zatokę Risan, zatokę Kotor i zatokę Tivat. Wzdłuż ich wybrzeży można odkryć małe miasta pełen skarbów historii, sztuki i piękna łącznie ze starym Kotorem – nadmorskim i kulturalnym centrum regionu. Przez wieki było to skrzyżowanie tras handlowych, będące pod silnym wpływem Wenecji. Chronione przez góry i silną, strukturą obronną wybudowaną w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego, stanowi cel podróży dla coraz większej liczby turystów.

Ale nie tylko Kotor przyciąga amatorów nadmorskiego wypoczynku. Poniżej krótka lista najpopularniejszych miejscowości Zatoki Kotorskiej:

- Perast to rodzinne miasto wielu znanych na całym świecie żeglarzy, miasto, którego los zawsze był związany z morzem. Swoim stylem życia przypominał Wenecję. Pozostało mnóstwo starych arystokratycznych pałaców z okresu Republiki Weneckiej, które teraz świadczą o starożytnej świetności i bogactwie. W jednym z nich, pałacu Bujevic, znajduje się obecnie Muzeum Miejskie. U wybrzeży Perastu znajdują się dwie wysepki: Gospa od Škrpjela i St. George, dwie unikalne atrakcje turystyczne.

- Risan słynie natomiast z pozostałości kultury klasycznej. To właśnie tutaj można podziwiać ruiny willi rzymskiego patrycjusza z mozaikami, które są tak piękne jak te wykonane w okresie rzymskim. Swoimi rzymskimi pozostałościami przypomina nieco istryjską Pulę.

- Kolejne miasto to Herceg-Novi, położone na końcu zatoki. Jego wygląd jest ilustracją burzliwej historii miasta. Miejscowość jest znakomitym połączeniem romantycznych, bizantyjskich i orientalnych stylów przeplecionych śródziemnomorskimi wpływami. Obecnie Herceg-Novi słynie z tego, że jest określane jako miasto kwiatów, z oknami skierowanymi w stronę słońca i morza. Jest to jedno z najcieplejszych miejsc na wybrzeżu Adriatyku. Koniecznie trzeba wybrać się do Muzeum Miejskiego i Archiwum, galerii sztuki oraz zwiedzić stare miasto z wieżą zegarową.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-kotorska/feed 0
Bijela http://www.naszaczarnogora.pl/bijela http://www.naszaczarnogora.pl/bijela#comments Wed, 25 May 2016 11:40:22 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=139 Bijela to miejscowość położona w północno – zachodniej części Boki Kotorskiej, zaledwie 12 kilometrów od Herceg-Novi. Przepięknie oświetlona przez błękitne morze w otoczeniu zielonych wzgórz ta osada, licząca ponad 4000 mieszkańców, wymieniana była w dokumentach już w XIV wieku.

Miasto charakteryzuje się bardzo wysoką średnią temperaturą roczną, która dochodzi do 16,2°C oraz 200 słonecznymi dniami w roku, a w okresie lipca i sierpnia ma średnio 11 godzin słonecznych. Ze względu na swoje położenie geograficzne, w bezpośrednim sąsiedztwie Herceg Novi i jej Riwiery, posiada bogaty potencjał turystyczny, wywołany korzystnym klimatem i położeniem geograficznym. I podobnie jak w Chorwacji noclegi Vodice oferują w atrakcyjnych cenach, tak i w Bijela, jak i na całej Riwierze Herceg Novi można znaleźć komfortowe, a jednocześnie stosunkowo tanie kwatery.

Bijela to miejscowość atrakcyjna również dla miłośników zabytków kultury i historii. Warto odwiedzić wspaniały Kościół Matki Boskiej pochodzący z XIV wieku, który posiada ściany pokryte freskami w stylu bizantyjskim. Bijela oferuje także liczne kawiarnie, restauracje, a dyskoteki pozwolą zakończyć dzień w miłej atmosferze.

Do najważniejszych zabytków miasta należą obiekty sakralne, wśród których wyróżniają się:
– Kościół Matki Bożej (świątynia powstała na fundamentach starszego obiektu pochodzącego z XII wieku, z początku okresu romańskiego. Części ścian starych fundamentów kościoła widać przez szybę ustawioną w podłodze istniejącego kościoła.);
- Kościół Św. Panny z XVIII wieku;
- Kościół Piotra (na ścianie fasady kościoła zamontowane są pozostałości starszego obiektu. Fragmenty tekstów, dekoracyjne rzeźby przedstawiają czas krótkoterminowej dominacji państwa Franków w tym regionie, gdy budowano pierwszy klasztor benedyktynów, który zniszczony został przez Mongołów w 1242.);
- Kościół św. Kosmy i Damiana – wybudowany w 1904 roku.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/bijela/feed 0
Zatoka Valdanos http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-valdanos http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-valdanos#comments Tue, 11 Aug 2015 12:07:27 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=135

Jeden lub kilka dni wakacji trzeba poświęcić na wizytę w zatoce Valdanos. Jest ona położona tylko pięć kilometrów na północny zachód od Ulcinj. Była niegdyś głównym portem piratów Ulcinj i miejscem wielu bitew morskich. Dobrze poinformowani twierdzą, że zatoka kryje szczątki zatoniętych statków z okresu dominacji greckiej i rzymskiej oraz średniowiecza.

Zlokalizowana pomiędzy dwoma wzgórzami Mavrijan i Mendre, Zatoka Valdanos jest prawdziwym rajem drzew oliwnych. Ze względu na fakt, że w zatoce tej rośnie około 80.000 drzew oliwnych, często mówi się, że Ulcinj ma oliwny klimat. W porównaniu do innych zatoczek, jest osłonięta od wiatrów z północy i południa, i przez to często służyła jako schronienie. Zatoka ze wszystkich stron jest otoczony przez gaje oliwne. Niektóre drzewa oliwne pochodzą z czasów starożytnej Grecji, podczas gdy dla większości drzew uważa się, że mają one do 300 lat. Oliwki od zawsze w tych obszarach porównywane były do złota. Oliwa z oliwek z rejonu Ulcinj w amforach i dzbanach była eksportowana kanałami handlowymi do Wenecji, Rzymu, Kairu, Szkoder, Skopje, Dukli i Prizren

Zatoka Valdanos ma długość 5km. Wzdłuż brzegu zatoki jest droga brukowa, która z jednej strony jest przyłączona do autostrady Ulcinj – Bar, a z drugiej jest połączona z ulicami miasta. W południowo-wschodnim rogu zatoki jest mniejsze molo dla łodzi, jachtów i łodzi wiosłowych. Są widoczne ślady starych osiedli, ale do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań archeologicznych. Przy samym brzegu są pozostałości małego kościoła. Lokalni mieszkańcy wierzą, że został on wybudowany przez Greków.

Przylądki, które chronią Zatokę Valdanos nagle opadają i wpadają w głąb morza. Tam znajduje się bardzo pięknie ułożona plaża, pokryta większymi kamieniami. Z tyłu na plaży występuje makia i las sosnowy. Ma ona 600 metrów długości i średnio 20 metrów szerokości. Obok plaży znajduje się restauracja, tereny sportowe i bar na plaży. Ci turyści, którzy ze względu na spokój i przyrodę zdecydują się spędzić część swoich wakacji w Zatoce Vladanos, na pewno będą zadowoleniu, bo obok pływania, opalania, odpoczynku w cieniu 100- letnich drzew oliwnych, można łatwo się dostać na camping, zwiedzić okoliczne przylądki, zbadać całą zatokę, jak prawdziwi archeologowie, speleologowie, botanicy… Korzystając z cienia gajów oliwnych, można pływać w czystej, lazurowej wodzie i zabawić się w antycznego łowcę w poszukiwaniu podwodnych wraków lub podziwiając różnorodny morski świat. Można wybrać się także na Przylądek Mendre, gdzie znajduje się najstarsza latarnia morska w Czarnogórze. W małym domku wykonanym 20 lat temu dla starego latarnika i jego żony, można poznać trochę szczegółów na temat życia latarnika, dowiedzieć się interesujących rzeczy o morzu.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/zatoka-valdanos/feed 0
Jezioro Sasko http://www.naszaczarnogora.pl/jezioro-sasko http://www.naszaczarnogora.pl/jezioro-sasko#comments Tue, 11 Aug 2015 12:03:24 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=132

Jezioro Sasko znajduje się w okolicach Ulcinj. Jezioro jest wyjątkowe ze względu ma swoje piękno; woda jest przejrzysta i spokojna, ale również bardzo bogata w ryby. Powierzchnia jeziora Sasko wynosi 364ha. Otaczająca przyroda charakteryzuje się różnorodną florą i fauną. Obok występowania trzciny i wierzby, jezioro jest unikalną rezydencją różnych ptaków. Na wyspie jeziornej iw okolicy znajduje się 240 różnych gatunków ptaków. Stali mieszkańcy jeziora Sasko to bociany, czaple, dzikie gęsi, kormorany. Poruszając się po jeziorze drewnianymi lub plastikowymi barkami czy też kajakami, można obserwować piękno jeziora Sasko i jego okolic. Najprostszym sposobem na dotarcie do Jeziora Sasko jest skorzystanie z taksówki lub dojazd własnym samochodem. Można zawsze wynająć auto. Podobnie jak wynajem samochodu Włochy oferują w większości turystycznych miast, tak i w Czarnogórze nie ma większych problemów ze znalezieniem agencji wypożyczającej auta..

W kolorowe otoczeniu Ulcinj okresu zimowego odbywają się polowania na słonki. Najczęściej to właśnie te ptaki są powodem przyjazdu wielkiej liczby myśliwych z Włoch nad jezioro Sasko. Szczególnie dobrze widoczne są miejsca zamieszkania i przebywania ptaków wędrownych przy powierzchni wody w miejscu zwanym Sonanski bazen i gęstym zagajniku wokół niego. Liczne ptaki wędrowne zatrzymują się na jeziorze Sasko, by odpocząć podczas ich długiej podróży do południowych obszarów. W okresie tym można spotkać tu ornitologów ze wszystkich części Europy, którzy przyjeżdżają tu obserwować ptaki, robić zdjęcia i nagrywać filmy. Nad jeziorem Sasko znajdują się pozostałości miasta Svac, dziś “martwego miasta”, które w zamierzchłej przeszłości zostało zdobyte przez Mongołów. Svac znany był ze względu na 365 kościołów, czyli tyle, ile dni w roku.

W pobliżu jeziora znajduje Rzeka Bojana. Po szalonej nocy spędzonej w restauracjach Ulcinj, kawiarniach lub po pięknie spędzonym dzień na plażach Ulcinj proponujemy wybrać się na ryby. W delcie rzeki Bojana, w miejscu wpływania jej do morza, odbywa się łowienie ryby “lica”, wielkiego drapieżnika. Czasem ich waga może osiągać nawet 20kg. Na rzece Bojana i na Porto Milena widać liczne “calimeras”. “Calimeras” to stare domy z urządzeniami dla konkretnego sposobu łowienia ryb, który skutecznie prowadzony jest do dziś w tej okolicy.

Jeśli nie jesteś rybakiem, a masz ochotę na rybę, to u ujścia rzeki Bojana masz szeroki wybór restauracji rybnych na wodzie, w których można spróbować różnych specjalności morskich, ryb, krabów, małży…

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/jezioro-sasko/feed 0
Ulcinj http://www.naszaczarnogora.pl/ulcinj http://www.naszaczarnogora.pl/ulcinj#comments Tue, 11 Aug 2015 11:55:34 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=130

Ulcinj to najdalej na południe wysunięte miasto na czarnogórskim wybrzeżu. Ze swym naturalnym potencjałem Ulcinj jest wręcz idealnym miejscem na rozwój turystyki. Najdłuższa plaża na Adriatyku – Velika Plaza, która ma 13km długości, Ada Bojana – unikalna wyspa rzeczna z pięknymi piaszczystymi plażami, Valdanos – wyjątkowa zatoka z wybrzeżem pokrytym drzewami oliwnymi, odrestaurowane stare miasto Ulcinj – pełne ciekawych restauracji, kawiarni, galerii i hoteli … i wiele innych atrakcyjnych zabytków czyni z Ulcinj unikatową i atrakcyjną lokalizację dla wielu turystów. Ulcinj jest miastem, które trzeba odwiedzić. I podobnie jak Chorwacja apartamenty oferuje w atrakcyjnych cenach, tak i zakwaterowanie w Ulcinj jest proponowane za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Gdy mówimy o plażach, Ulcinj ze swym otoczeniem jest znane nawet poza granicami Czarnogóry. Ma charakterystyczne, bardzo długie i piękne plaże z unikalnym, drobnym jak mąka piaskiem. Wybrzeże Ulcinj liczy 32,72km długości, z czego 18,10km to plaże. Najpiękniejsze i największe są piaszczyste plaże o długości 14,40km. Wśród licznych plaż (jest ich około 25), pięknych i ze wspaniałym otoczeniem, piaszczyste plaże: Velika Plaza (Wielka Plaża), Mala Plaza (Mała Plaża), Ada Bojana, a także plaże Borove sume (Lasy Sosnowe) i Valdanos znacząco się wyróżniają.

Ulcinj jest przede wszystkim odwiedzane z powodu słońca, morza i piaszczystych plaż. Wielu odwiedzających zwraca szczególną uwagę na fakt, iż plaże pokryte są najdrobniejszymi, jakie widzieli, szarymi ziarnami ciepłego. Ciepłe, jasne i przejrzyste morze, którego widoczność, największa na Adriatyku, wynosi 56 metrów, łagodny klimat nadmorski, są nieodpartą pokusą dla każdego turysty.

Według danych historycznych Ulcinj jest z pewnością jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Uważa się, że Ulcinj liczy ponad 2.000 lat. W tym obszarze od wieków kultury Wschodu i Zachodu ścierały się ze sobą i pozostawiły po sobie bogactwo historycznego dziedzictwa, odczuwalnego na każdym kroku. Ślady pierwszych osiedli w Ulcinj pochodzą jeszcze sprzed V wieku p.n.e. Uważa się, że Ulcinj został założony przez Ilirów, lud pochodzenia indoeuropejskiego. Podczas panowania iliryjskiego, Ulcinj przeżywał swój największy rozkwit. Pierwotna nazwa Ulcinj brzmiała Kolhinijum.

Dzięki swojej lokalizacji w najdalej wysuniętej południowej części wybrzeża Adriatyku, Ulcinj z otoczeniem należy do marginalnej strefy europejskiej Morza Śródziemnego. W centralnej części Ulcinj jest położone Sasko Jezioro, a w zatoce masyw górski Rumija.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/ulcinj/feed 0
Rzeki Kucke Planine http://www.naszaczarnogora.pl/rzeki-kucke-planine http://www.naszaczarnogora.pl/rzeki-kucke-planine#comments Mon, 03 Nov 2014 09:17:09 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=126 Rzeka Cijevna (Cem, Cemni po stronie albańskiej) jest lewym dopływem rzeki Morača. Źródła Cijevny znajdują się na zachód od Góry Trojan (2183m) w łańcuchu górskim Proletije. Rzeka płynie w kierunku południowo- zachodnim. Po przekroczeniu granicy, już na terenie Czarnogóry i osiągnięciu Suka Mizdrakut (1144 m), Cijevna tworzy kanion o wysokich i stromych zboczach. W dalszych, zachodnich odcinkach koryto staje się szersze, a jego brzegi są coraz niższe, aż do miejsca, gdzie Cijevna wpływa na równinę Zeta, blisko miejscowości Dinoša, kilka kilometrów na południowy wschód od Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Stąd rozpoczyna się kolejny bardzo atrakcyjny fragment, gdzie Cijevna „wycina” koryto w poziomych, niskich płytach skalnych w równinie (Ćemovsko Polje-pole), tworząc miniaturowy kanion, rodzaj pół-otwartej rury ziemnej. Pomimo tego, że równinq Zeta jest bardzo gorącym miejscem w okresie letnim, wody rzeki Cijevna pozostają bardzo zimne przez cały rok. Na większości jej długości woda nadaje się do spożycia.

Mala Rijeka jest także lewym dopływem rzeki Morača (wpada do niej w miejscowości Bioče). “Mala Rijeka” oznacza “małą rzekę”. Na większości jej długości koryto to niezwykły kanion wciśnięty pomiędzy góry Vjetrenik (zachodnia strona) i góry Kucka Krajina (wschodnia strona). Górne części jej koryta otrzymują dużo świeżej wody z gór w rejonie Vasojevići klanu (okolice gór Komovi, na północ od regionu Kuci). Natomiast dolne części Małej rijeki wysychają w lecie i większość wód przepływa pod powierzchnią, stanowiąc podziemny fragment rzeki. Wiosną, podczas topienia śniegu Mala Rijeka bardzo zwiększa ilość niesionych wód, powodując silne dopływy wód rzeki do Morača. Rzeki i źródła w okolicy są bardzo zimne, osiągając około 5°C, przy średniej. Zachodnie brzegi Malej Rijeki w okolicach góry Vjetrenik należą do klanu Bratonožići. Jest to jedna z najbardziej zacofanych części Czarnogóry, głównie z powodu trudnego, skalistego terenie, nie nadającego się do rolnictwa. Takie warunki sprawiają, że życie jest tu bardzo trudne dla miejscowych ludzi. W tej okolicy, Mala Rijeka przecina starą drogę, prowadzącą z doliny Zeta w głąb lądu, która przez długi czas stanowił jedyne ważne połączenie z Czarnogóry do obszaru Sandžak, Kosowa i centralnej Serbii.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/rzeki-kucke-planine/feed 0
Jeziora w Kucka Krajina http://www.naszaczarnogora.pl/jeziora-kucka-krajina http://www.naszaczarnogora.pl/jeziora-kucka-krajina#comments Fri, 31 Oct 2014 18:01:11 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=123 Jezioro Bukumirsko, wraz z centralną grupą Gór Kucka Krajina w tle, jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej malowniczych scenerii w okolicy. Jezioro znajduje się przy drodze z Katun Mokro do Brskut lub do Ubli, na wysokości 1440m n.p.m. Jezioro ma 210m długości, 130m szerokości i głębokość 13-16 m. Długość brzegu to 585m, natomiast powierzchnia wynosi 1982m2. Jezioro jest pochodzenia polodowcowego. Jego wody są domem dla obfitej roślinności wodnej. Jednym z najbardziej znanych endemicznych mieszkańców tego jeziora był triton – gad, który wygląda jak mały krokodyl. W pobliżu jeziora jest katun Jezera i katun Popovica. Jezioro jest popularnym, zwłaszcza w lecie, miejscem biwakowym. Północna strona jeziora jest skalista, a południowa jest bardziej delikatna i pokryta roślinnością. Jezioro jest również wykorzystywany jako miejsce pojenia dla zwierząt w okresie letnim. Wody z jeziora są jasne i przejrzyste – widoczność do 4 metrów.

Obok Bukumirsko, 5-10 minut spacerem od niego, znajduje się Dugacko jezioro, zwane również “Malo” Bukumirsko jezero. Jest to okresowy staw, o długości 200m, obok chaty Ivanovica (rodziny) w Katun Jezero. Jezioro jest obecne w okresie obfitości wody, zwłaszcza podczas topnienia śniegu. Następnie wczesnym latem wysycha.

Największym jeziorem w górach Kucka krajina jest jezioro Rikavacko – długość 525m, 230m szerokości i 14m głębokości. Znajduje się między obszarem Sirokar, a górą Vila (2093m n.p.m.). Potoki wody z okolicznych gór zaopatrują go w dużą ilość wody. Jezioro jest głównie pochodzenia polodowcowego, ale były też wpływy tektoniczne występujące w jej kształtowaniu. Można do niego dostać się w 30 minut stromą drogą z Sirokar Ljakovica lub od południa z Katun Korita. Obok jeziora jest katun Rikavac (1403 m). Jezioro jest bardzo blisko albańskiej granicy – tylko kilkaset metrów od niej. Znane jest także wśród wędkarzy ze względu na występowanie pstrągów.

Jezioro Jezerce, a właściwie staw, położony jest pomiędzy górami Treskavac i Surdup. Dokładne położenie tego stawu jest dolinie Jezerce, na płaskowyżu, na wysokości 1867m n.p.m. Jest jednym z początkowych punktów, gdzie schodzą lodowce z gór poprzez doliny, na wschód w kieruku Bukumirsko jeziora, a na zachód do Bljusturni.

Jezioro Nenze to bardzo małe, piękne, stałe jezioro, położone na południowy zachód od jeziora Rikavacko. Dostępne szlakami prowadzącymi na szczyt Vila i katun Studenica.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/jeziora-kucka-krajina/feed 0
Kucka Krajina http://www.naszaczarnogora.pl/kucka-krajina http://www.naszaczarnogora.pl/kucka-krajina#comments Fri, 31 Oct 2014 17:04:44 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=118 Kucke Planine to prawie nietknięty, dziewiczy i cichy obszar. Region nazywany Kucka Krajina lub czasami Žijovo (rejon Kuci – klanu Czarnogóry), położony jest na północny-wschód od Podgoricy, stolicy Czarnogóry, przy granicy albańskiej. Jest jednym z niezbyt znanych klejnotów czarnogórskich Dynarów. W rzeczywistości jest to ogromny krasowy płaskowyż (povrs), z którego grupy szczytów lub pojedyncze szczyty górskie nagle wyrastają. Choć niektóre źródła Czarnogóry uważają tę grupę za zachodnią kontynuację gór Prokletije (niektóre dokumenty rządowe Czarnogóry nawet nazywają je Kučke Prokletije, Prokletije Kuci), kolejne źródła z innych szkół geograficznych i klubów wysokogórskich zachowują nazwę Prokletije tylko dla centralnej części Prokletije.

Dlatego też przedstawiamy tutaj Góry Kuci jako odrębną grupę, część regionu czarnogórskiej, wysokiej, krasowej povrsi i brda (wysokie góry i płaskowyże). Wzdłuż jego zachodniej strony granicę wyznaczają rzeki Moraca i Mala Rijeka i droga Podgorica – Lijeva Rijeka – Verusa. Rzeka Cijevna i ogromna dolina rzeki Zeta stanowią południowe i południowo- zachodnie pogranicze Kucka Krajina.

Na wschód, obszar rozciąga się wzdłuż szczytów czarnogórsko-albańskiej granicy i mniejszych grzbietów należących do Albanii i wreszcie, od strony północnej pierwszym sąsiadem Kucka Krajina jest grupa górska Komovi. Góry rejonu Kuci połączone są z centralną Prokletije z ich północno- wschodnimi stokami – począwszy na wschód od góry Vila i jeziora Rikavačko.

Po północnej stronie góry Kuci są połączone z grzbietem górskim Komovi i Planinica-Mojan. Fizyczne cechy Kučka Krajina pokazują liczne ślady zlodowacenia. Najwyższym szczytem Gór Kucka Krajina jest Surdup z wysokością 2184m n.p.m. Istnieje ponad 15 szczytów wyższych niż 2000 metrów. Ponieważ szczyty gór wyrastają z pofałdowanego, wysoko położonego płaskowyżu, nie zawsze dają poczucie takiej wysokości. Ale mimo fałszywego poczucia ich realnej wysokości pokazują pełną wysokogórską geomorfologię – ostre szczyty, grzbiety polodowcowe, lodowe przepaści, jeziora i doliny. Szeroki lodowiec rozciągał się na płaskowyżu Kucka Krajina w starszym okresie geologicznym o grubości do 200 metrów.

Większość regionu jest bezdrzewna (jedynie część północna), wspaniała mieszanka dzikiego krasu i struktur polodowcowych w połączeniu z zielonymi pastwiskami trawiastymi.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/kucka-krajina/feed 0
Wędkowanie w Czarnogórze http://www.naszaczarnogora.pl/wedkowanie-w-czarnogorze http://www.naszaczarnogora.pl/wedkowanie-w-czarnogorze#comments Mon, 13 Oct 2014 10:33:45 +0000 admin http://www.naszaczarnogora.pl/?p=115 W Czarnogórze można wędkować zarówno w górskich strumieniach, rzekach i jeziorach (pstrąga i karpia), a także spróbować sił w rybołówstwie morskim u wybrzeży Dalmacji.

Można wynająć łodzie na łowienie ryb w Adriatyku (tuńczyk, ryby psa i miecznika) w okolicach nadmorskich miast, takich jak Budva. Natomiast duże zatoki, jak Zatoka Kotorska, są na tyle zanieczyszczone, że raczej nie oferują zbyt ciekawych gatunków i okazów do łowienia. Rzeka Tara jest szczególnie dobrą lokalizacją do łowienia pstrągów.

Typowa dla czarnogórskich rzek jest ich niewiarygodna przejrzystość. Tara, Ljuča, Lim, Moraca, Mrtvica, Zeta … wszystkie te rzeki są bardzo czyste. Są one jednocześnie rajem dla ryb łososiowatych. Pstrąg potokowy, lipień, głowacica, pstrągi marmurkowe i troć są powszechne w całej Czarnogórze.

Tara, znana jako „Łza Europy” ze względu na czystość swej wody, jest bogata w łososiowate ryby. Najlepszym regionem dla uprawiania rybołówstwa jest teren Parku Narodowego Durmitor i kanion rzeki Tara. W połączeniu z naturalną, dziewiczą przyrodą i pięknymi plażami, wędkowanie w Czarnogórze jest piękną przygodą. Najczęstsze rodzaje ryb:
• pstrąg – przybliżona waga 0,5-5 kg; maksymalnie 10 kg;
• głowacica-15-20 kg; maksymalnie 40 kg,
• lipień- 0,3-2 kg.

Idealnym miejscem dla wędkarzy jest rzeka Mrtvica i kanion, w którym łączy się z rzeką Moraca (kanion ma 8,5 km długości, 1100 m głębokości), do tego dzika przyroda i piękne krajobrazy. Są tu takie same rodzaje ryb, jak na Tarze.

Morača kanion, 38km długości, głębokości 1050m, to bardzo piękne miejsce, ze względu na krajobrazy, florę i erozję, która go stworzyła. Morača należy do basenu Adriatyku i bogata jest w szlachetne (rodzina łososiowatych) gatunki ryb: pstrąg, lipień, głowacica, pstrąg marmurowy.

Park Narodowy Durmitor jest znany z wielu jezior polodowcowych. Crno Jezioro pozostawia niezapomniane wrażenie na każdym odwiedzającym. Jezioro znajduje się na wysokości 1416-1442 metrów. Wędkowanie tylko z przewodnikiem. Jezioro jest bogate w pstrągi.

Park narodowy Biogradska Gora składa się z lasów tropikalnych i jezior. Jezioro Biogradsko jest pochodzenia lodowcowego i znane jest jako najpiękniejsze jezioro na Bałkanach. Leży na wysokości 1094m, ma 1100m długości i 4,5m głębokości. Jezioro jest bogate w pstrąga.

Rzeka Ljuča wpływa do jeziora Plavsko od strony południowej i ma długość 16 km. Jezioro Plavsko znajduje się na północy Czarnogóry na wysokości 950m, o powierzchni 2km2, w kotlinie Prokletije Góry. Rzeka Ljuča jest bogata w pstrągi, głowacice i lipienie. Sezon wędkarski jest od 01.04.-01.10.

Niezwykłe Jezioro Szkoderskie obfituje w różne gatunki ryb. Najlepszy okres ma połowy trwa od maja do marca. Jezioro jest pełne takich ryb, jak: karp, węgorz, pstrąg, w sumie 40 gatunków.

Tuńczyk to najczęściej duży cel połowów na Adriatyku. Oprócz tego można złowić tu tuńczyki błękitnopłetwe, tuńczyki białe, rekiny, mieczniki, jeżowce i dorady. Kwiecień to miesiąc, w którym można dokonywać połowów małego tuńczyka poruszającego się w ławicach. Okres ten oferuje wspaniałe możliwości bogatego połowu. Koniec maja i początek czerwca to sezon polowania na rekina. Początek sierpnia to czas tuńczyka błękitnopłetwego. W tym okresie jest także coraz więcej dorady.

]]>
http://www.naszaczarnogora.pl/wedkowanie-w-czarnogorze/feed 0